Jak zatrzymać irytujące przeciągi za pomocą prostych środków?
Kiedy na dworze jest zimno, a wiatr owiewa kąty domu, nieprzyjemne zimno przenika przez szczeliny w drzwiach i nieszczelne okna. Podkręcanie ogrzewania jest zwykle mało przydatne – zwiększa też koszty ogrzewania. Czyniąc to, często możesz rozwiązać swój problem za pomocą prostych środków.
Wykryj nieszczelne miejsce.
Jeśli w domu jest przeciąg, często trudno jest ustalić przyczynę. Z reguły można wyczuć kierunek, z którego nadchodzi przeciąg. Jeśli nie, może pomóc płonąca świeca lub tlący się stożek kadzidła. Obserwuj, czy i jak zachowuje się płomień lub dym, aby móc zbliżyć się do źródła ciągu.
Jeśli podejrzewasz, że uszczelnienie okna nie jest naruszone, możesz to sprawdzić za pomocą prostej sztuczki. Umieść kartkę papieru w otwartym oknie na ramie. Zamknij okno. Spróbuj wyciągnąć papier przy zamkniętym oknie. Jeśli to się powiedzie, należy wymienić uszczelki. Jeśli papier jest mocno zaciśnięty, przeciąg może przedostać się do mieszkania przez szczelinę między ramą a ścianą zewnętrzną.
Uszczelnij okno.
Często za przeciągi winne są nieszczelne okna. Albo skrzydło okienne nie zamyka się już prawidłowo, albo uszczelka jest przestarzała, porowata lub nie jest idealnie dopasowana. Czasami może powstać pęknięcie.
Wypaczone skrzydła w starym budynku muszą zostać ponownie wyregulowane przez budowniczego. W przypadku nowoczesnych okien plastikowych często pomaga naoliwienie okucia i ponowne je wyregulowanie.
Samodzielna naprawa uszczelek okiennych. Odpowiednie taśmy uszczelniające.
W przypadku ram okiennych wykonanych z drewna i metalu z reguły bez problemu można zastosować samoprzylepną taśmę uszczelniającą.
Do uszczelnienia szczelin w ramie można użyć piankowej taśmy uszczelniającej, którą można znaleźć w każdym sklepie z narzędziami. Są niedrogie, ale nie wytrzymują tak długo, jak uszczelki gumowe.
Profile E są bardziej odpowiednie do wąskich szczelin, profile P do szerszych.
Wytyczne dotyczące wymaganej grubości można uzyskać, testując kawałek filcu, mocnego papieru, pianki lub plasteliny między ramą a skrzydłem okna.
Wyjątek stanowią okna z prefabrykowanymi uszczelkami gumowymi.
Okna plastikowe, które są już wyposażone w prefabrykowane uszczelki gumowe, nie mogą być naprawiane przez naklejanie ich. Ponieważ nie wolno już przyklejać nic do istniejących tam uszczelek.
W takim przypadku, jeśli wynajmujesz mieszkanie, skontaktuj się z właścicielem lub, jeśli jesteś właścicielem domu, z monterem okien. Bo jedyne, co można zrobić samemu, to co jakiś czas przetrzeć grafitem własną uszczelkę okienną. Dzięki temu guma dłużej zachowuje miękkość.
Samodzielne uszczelnianie okien.
Ostrożnie usuń stare uszczelki. Pomocna może być tutaj szpatułka. Należy również usunąć pozostałości kleju i nierówności. Uniemożliwiają prawidłowe osadzenie nowej taśmy uszczelniającej. Przeciągi mogą wtedy dalej wdzierać się do mieszkania przez małe szczeliny.
Naoliwić złączki przed uszczelnieniem.
Dokładnie wyczyść powierzchnie, do których chcesz przykleić taśmę. Tłuszcze i zabrudzenia uniemożliwiają produktowi odpowiednie trzymanie. Do czyszczenia nadają się środki czyszczące usuwające spirytus i tłuszcz.
Dokładnie zmierz przylegające krawędzie, a następnie przytnij taśmy dokładnie na wymiar.
Przyklejaj taśmy pojedynczo. Również dociśnij go wystarczająco mocno.
Po założeniu każdej plomby z osobna sprawdź, czy okienko można jeszcze zamknąć i czy paski są również prawidłowo ustawione.
Na koniec możesz użyć świecy lub kadzidełka, aby sprawdzić, czy okna są szczelne. Ponieważ jeśli powietrze z zewnątrz zdoła przedostać się do domu nawet przez najmniejsze otwory, w pomieszczeniu nadal będzie przeciąg.
Uszczelnij zewnętrzną stronę okna.
Pęknięte przejścia między ramą okienną a ścianą mogą również powodować przenikanie zimnego powietrza do przestrzeni mieszkalnej i stwarzać wrażenie przeciągów. Najlepiej kontrolować te obszary zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Czasami konieczne jest naprawienie przejść silikonem lub pianką budowlaną, a nawet ponowne zaizolowanie.
Zimne powietrze może też wdzierać się do mieszkania przez przejście między oknem a ramą. Jest to szczególnie powszechne w przypadku okien drewnianych. Te nieszczelności w oknach drewnianych można dobrze zaszpachlować. W tym celu należy najpierw usunąć starą uszczelkę, dokładnie wyczyścić odpowiednie powierzchnie, a następnie nałożyć szpachlówkę w żądane miejsce.
Uszczelnij okna i drzwi, zatrzymaj przeciągi.
W takim przypadku należy odnowić uszczelkę w przypadku ram okiennych wykonanych z aluminium lub tworzywa sztucznego. Możesz uzyskać właściwy produkt od producenta. Najlepiej zlecić wymianę tej uszczelki specjaliście, aby była naprawdę dobrze dopasowana i pasowała idealnie.
Przeciągi blokują drzwi.
Jeśli przeciąg wpada do pomieszczenia przez słabo zamykające się drzwi, często wymianę powietrza można zauważyć poprzez charakterystyczny gwizd. Jeśli zimno przedostanie się do przestrzeni mieszkalnej pod mieszkaniem lub drzwiami wejściowymi, możesz temu zapobiec za pomocą tekstylnego, rurowego korka. Jednak te ograniczniki drzwi muszą zakrywać całą szczelinę drzwi. Ponadto mogą okazać się niepraktyczne w codziennym użytkowaniu. Jeśli nie są prawidłowo przymocowane do krawędzi drzwi, hamulce ciągu bardzo łatwo zaklinują się pod drzwiami i utrudniają otwieranie.
W niektórych przypadkach szczelinę pod drzwiami można również uszczelnić, usuwając podkładkę z zawiasu. Jeśli nie ma w niej szyby lub drzwi nie otwierają się już prawidłowo, można pod skrzydłem założyć uszczelkę szczotkową. Zaletą jest to, że elastyczne włosie z łatwością kompensuje nierówności podłoża. W zależności od tego, czy są przeznaczone do podłóg gładkich, nierównych czy tekstylnych, szczotki są mniej lub bardziej sztywne.
Obniżenie czynszu z powodu przeciągów?
Najemcy muszą generalnie omówić większe prace ze swoim właścicielem. Jeśli najemca chce przeprowadzić czynności, których nie można cofnąć bez pozostawiania śladów, potrzebuje zgody właściciela. Ponadto może się zdarzyć, że właściciel już zamierza wymienić okna w ramach działań renowacyjnych.
Dla najemców przeciągi mogą również stać się sporem z wynajmującym. Nawet przy oglądaniu mieszkania, czyli przed podpisaniem umowy najmu, warto przyjrzeć się jak najdokładniej. Można też otworzyć okno i dyskretnie patrzeć, jak się zamyka. Każdy, kto po wprowadzeniu się ma przeciągi, powinien poinformować o tym właściciela i poprosić o rozwiązanie.